Aké by ste mali pocity, keby od zajtra bolo ilegálne poslať e-mail priateľovi a pozvať ho na zhromaždenie do kresťanského zboru? Do takejto reality sa zrazu prebudili ruskí kresťania. Ide o výsledok novej ruskej protiteroristickej legislatívy, ktorá vstúpila do platnosti koncom júla a zakazuje mnohé formy evanjelizácie.
S deklarovaným cieľom bojovať proti terorizmu Rusko tvrdo zakročilo proti evanjelizácii a život našich bratov a sestier, ktorí tam chcú slobodne šíriť Dobrú správu, sa stal nesmierne náročným. V Rusku boli od čias pádu železnej opony otvorené veľké dvere pre evanjelizáciu, v dôsledku čoho počet veriacich nesmierne narástol. Zdá sa, že tieto dvere sa teraz opäť zatvárajú a čo sa týka náboženskej slobody, vraciame sa do starých čias sovietskej éry.
Jedna izraelská kresťanka, pôvodom z Ruska, hovorí o tom, že polícia v nedeľu urobila raziu v jej ruskom domovskom zbore. Susedia ich udali a požiadali políciu, aby proti nim zakročila. Išlo o neformálne stretnutie veriacich, ktorí sa modlili a mali spoločenstvo. Keď sa objavila polícia a požadovali oficiálne povolenia a dokumentáciu, žiadne nemali. Teraz si hľadajú nové miesto, kde by sa mohli stretávať.
Byť kresťanom (alebo moslimom či budhistom) je v Rusku stále ešte legálne, ale akákoľvek forma kresťanstva okrem Ruskej pravoslávnej cirkvi je považovaná za sektu. Pravoslávna cirkev nemá rada protestantov a to, čo považujú za „zahraničné“ náboženstvá, a to až do takej miery, že počúvanie kázní západných kazateľov je v niektorých pravoslávnych spovedných knihách uvedené v zoznamoch hriechov.
Teoreticky by malo byť Rusko sekulárnym štátom, ale v skutočnosti je neformálne štátom Ruskej pravoslávnej cirkvi. Väčšina Rusov nevie, o čom je vlastne kresťanstvo, lebo nečítajú Bibliu a nechodia na bohoslužby častejšie ako na Vianoce alebo na Veľkú noc. Pri prieskumoch verejnej mienky veľká väčšina uvádza svoje náboženstvo ako pravoslávne a nie ako kresťanské. Pravoslávna cirkev má silné (oficiálne aj neoficiálne) väzby na vládu, a tak skutočnosť, že väčšina protestantských cirkví v Rusku bola založená západnými kresťanskými misionármi a má napojenia na cirkvi na Západe, je vnímaná ako hrozba pre stabilitu a bezpečnosť krajiny. Štátne médiá často šíria zvesti o tom, že protestantské zbory sú deštruktívne sekty a nástroje americkej špionáže. Počas posledných mesiacov bolo niekoľko misionárskych rodín krivo obvinených zo špionáže a deportovaných z Ruska.
Čo znamená nový zákon v praxi?
Je zakázané vykonávať akékoľvek misijné aktivity bez povolenia štátu. Tieto aktivity nesmú byť vykonávané v súkromných domoch alebo bytoch. Týka sa to aj misie po telefóne a na internete, keďže telekomunikační a internetoví operátori sú povinní nahrávať a archivovať všetku komunikáciu. Za porušenie tohto zákona nasledujú likvidačné finančné pokuty.
Úradníci hovoria, že zákon bude použitý iba proti netradičným, extrémnym skupinám, ale v skutočnosti má vláda v rukách mocný nástroj, ktorý môže používať, ako len bude chcieť. Modlime sa, aby tento zákon nezabránil šíreniu evanjelia v Rusku a aby naši bratia a sestry mali veľkú múdrosť a Božiu ochranu a nenechali sa odradiť od svedectva o živom Kristovi a Jeho diele spásy.
Zdroj: oneforisrael.org