Lebo kráľovstvo Božie nie je v reči, ale v moci. (1. Korinťanom 4,20)

Odišiel Elie Wiesel

Odišiel Elie Wiesel

Nositeľ Nobelovej ceny za mier, človek, ktorý prežil holokaust a zasvätil svoj život tomu, aby sa na jeho hrôzy nikdy nezabudlo, odišiel v sobotu 2. júla do večnosti.

Po skončení druhej svetovej vojny sa Elie Wiesel rozhodol venovať svoj život tomu, aby sa nikdy nezabudlo na bezprávie, ktoré bolo v tom čase spáchané na židovskom národe. Napísal množstvo kníh, z ktorých je asi najznámejšia novela "Noc". V nej popisuje svoje zážitky a skúsenosti z koncentračných táborov v Osvienčime a Buchenwalde. Bol to práve on, kto prvý použil výraz "holokaust" ako označenie pre nacistické vyhladzovanie židovského národa. Stál pri zrode izraelského múzea a pamätníku holokaustu Yad Vashem. Kládol si legitímne otázky o tom, prečo Boh dopustil takého hrôzy, ale nezanevrel naňho a zo všetkých síl sa usiloval o to, aby sa už nikdy nič podobného nestalo. Bývalý český prezident Václav Havel nazval Wiesela "stelesneným svedomím ľudstva".

Elie Wiesel sa nezaoberal iba holokaustom. Bol veľkým bojovníkom za ľudské práva, vášnivým podporovateľom štátu Izrael, bil sa za práva sovietskych a etiópskych Židov, nikaragujských indiánov, Kurdov, obetí apartheidu a hladomoru v Afrike či zajtcov počas vojny v bývalej Juhoslávii.

 

Niektoré z výrokov Elieho Wiesela:

"Ako sa dá vysvetliť, že ani Hitler ani Himmler neboli exkomunikovaní z cirkvi? Že Pius XII. nikdy nepovažoval za nutné, ak nepoviem nevyhnutné, odsúdiť to, čo sa dialo v Osvienčime a v Treblinke? Že veľká časť príslušníkov SS boli veriaci, ktorí boli svojim cirkvám verní až do konca? Že niektorí zabijaci chodili k spovedi, keď práve nemasakrovali? A že tí všetci pochádzali z kresťanských rodín a mali kresťanské vzdelanie?"

"Ako môže rovnaký človek obdivovať Beethovenovu hudbu a popritom zabíjať deti?"

"Pre tých, ktorí prežili a rozhodli sa o tom hovoriť, je to jasné – majú povinnosť byť svedkom pre žijúcich aj pre mŕtvych. Zabudnúť na mŕtvych je ako zabiť ich aj po druhý raz."

"Keď som v roku 1945 opúšťal koncentračný tábor, naivne som sa domnieval, že antisemitizmus sa skončil s jeho obeťami v Osvienčime. Stále jasnejšie vidím, ako veľmi som sa mýlil. Nenávisť k Židom se stále vracia."


Späť na správy