vydanie 31.10. 2016
Pre ľudí z našich zborov bol minulý týždeň nezabudnuteľný. Na troch zhromaždeniach sme privítali Davida Hogana, človeka, ktorý je sám osebe fenoménom a svojím príkladom nám pripomína, že radikálne nasledovanie Krista spojené s prejavmi Božej moci je aktuálne a potrebné aj dnes. Je to dokonca hlavná potreba rozmaznaných kresťanov západného sveta. Priznám sa, že som ešte nezažil kresťanské podujatie, ktoré by na môj osobný duchovný život malo taký dopad ako stretnutie s Davidom Hoganom. Podobné hodnotenie som počul tiež z úst mnohých ďalších bratov a sestier. Nech sú tieto pozitívne zmeny našich životov trvalé! U nás aj vo svete však prebehli tiež všelijaké iné udalosti, tak sa na niekoľko vybraných poďme pozrieť.
V našej krajine sa pripravuje nový zákon, namierený proti extrémizmu. Keď sledujeme vzostup určitých radikálnych politických myšlienok a hnutí, neubránime sa pocitu, že takýto zákon, pracovne prezývaný „Lex Kotleba“, naozaj potrebujeme. Problémom takéhoto zákona by však mohla byť jeho dvojsečnosť. Môže byť totiž ľahko použiteľný aj proti biblickým kresťanom, ktorých svetonázor je v rozpore s oficiálnym hodnotovým nastavením, ktoré je dnes v EÚ pretláčané, a to najme v otázkach rodinnej politiky a práv tzv. sexuálnych menšín. Zmena, ku ktorej v legislatíve dôjde, je zásadná. Doteraz bolo zakázané (a podčiarkujem, že správne) „podporovať skupiny, ktoré násilím alebo hrozbou násilia smerujú k potláčaniu základných práv a slobôd“. Nová definícia extrémizmu bude nasledujúca: Nový zákon má zakazovať podporu „skupín, ktoré smerujú k potláčaniu práv alebo hlásajú nenávisť“. Vypadla tu zmienka o násilí a extrémistom sa tak ľahko môže stať človek, ktorý bude hovoriť, že praktizovaná homosexualita je v Božích očiach hriechom, alebo bude obhajovať tradičný model rodiny. V niektorých krajinách už boli vedené súdne procesy s kresťanskými kazateľmi, ktorí boli obvinení z tzv. hate speech, tzn. verbálneho šírenia nenávisti. Ďalšou zmenou je, že doteraz bolo trestné prechovávanie extrémistických materiálov v prípade, že bola dokázaná súvislosť medzi daným materiálom a podnecovaním k násiliu či k nenávisti. Toto sa po novom dokazovať nemusí. Stačí mať extrémistický materiál a človeku hrozí trestná sadzba do dvoch rokov odňatia slobody.
Každý takýto zákon by mal mať akúsi poistku proti zneužitiu štátnou mocou, aby nedochádzalo k prípadom, ktoré sa nedávno stali v Rusku v súvislosti s ich protiteroristickým zákonom, ktorý už bol použitý aj proti kresťanom.
Modlime sa za Slovenskú národnú radu, aby bol tento zákon pripomienkovaný a upravený tak, aby v žiadnom prípade nemohol byť použitý proti kresťanom a cirkvám, ktoré považujú Bibliu za normu morálneho života a podľa toho aj verejne kážu.
Už dávnejšie sme sa dozvedeli, že zbrane použité islamskými teroristami pri útokoch v Paríži mali pôvod na Slovensku. Teraz sa v médiách objavila správa, že zo Slovenska bol financovaný Islamský štát. Mal sa na tom podieľať Sýrčan žijúci a podnikajúci na Slovensku. Viac informácií o prípade štátne úrady zatiaľ nezverejnili, lebo prípad je v štádiu vyšetrovania a podlieha daňovému tajomstvu. Už len skutočnosť, že sa niečo také dialo, hovorí o tom, že v dnešnom globalizovanom a dokonale prepojenom svete nemôžeme povedať, že sa nás na Slovensku nejaký problém netýka. To, čo sa deje na Blízkom východe, nás ovplyvní mnohými rôznymi spôsobmi rovnako ako to, kto bude budúcim prezidentom USA.
V nedeľu zasiahlo Taliansko už druhé silné zemetrasenie v relatívne krátkom časovom slede. Zemetrasenie si vďaka Bohu nevyžiadalo žiadne obete na životoch, ale bolo vôbec najsilnejším zemetrasením v Taliansku od roku 1980. Zrútilo sa veľké množstvo budov, predovšetkým historických pamiatok. Z Biblie vieme, že narastajúca početnosť a intenzita zemetrasení je jedným z eschatologických znamení ukazujúcich na blížiaci sa druhý príchod Pána Ježiša Krista. Ježiš o tomto období v hovorí v 24. kapitole Evanjelia podľa Matúša: „Lebo povstane národ proti národu a kráľovstvo proti kráľovstvu, miestami budú hladomory a zemetrasenia.“
Európska únia sa mohla v poslednej dobe javiť ako skupina nejednotných a rozhádaných štátov s rozdielnymi názormi na bezpečnostnú, ekonomickú a predovšetkým migračnú politiku. Zjednocovanie sveta však pokračuje a v nedeľu bol k nemu učinený ďalší krok. Kanadský premiér Justin Thrudeau, predseda Európskej rady Donald Tusk, predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a slovenský premiér Robert Fico ako súčasný predseda Rady EÚ v Bruseli podpísali Komplexnú hospodársku a obchodnú dohodu (CETA) medzi EÚ a Kanadou. Prečo píšem o zjednocovaní, keď ide len o obchodnú dohodu? Totiž, presne takýmto spôsobom vznikla EÚ. Najskôr iba ako hospodárke spoločenstvo, ktoré svoje väzby čoraz viac posilňovalo, až sa z neho postupne stalo spoločenstvo politické. Podobná zmluva ako s Kanadou sa pripravuje aj s USA a hoci proti nej dnes existuje pomerne masívny odpor, zdá sa, že nakoniec predsa len môže prejsť a v dejinách sa začnú črtať kontúry superštátu, v rámci ktorého bude dnešná EÚ iba jedným z regiónov. Protibožským silám v pozadí svetových dejín vždy šlo o zjednotenie ľudstva a jeho podriadenie pod jednu vládu. Boh to zatiaľ vždycky zmaril, počnúc rozohnaním národov od stavby Babylonskej veže a pokračujúc pádmi všetkých impérií, ktoré tu doposiaľ boli. Hoci sa môžu eschatologické výklady rôzniť, jedno je jasné: Antikristova ríša tesne pred druhým príchodom Mesiáša bude obrovským superštátom, novodobou Rímskou ríšou.