V pondelok 23. júla vypadol zo Západného múru v Jeruzaleme stokilový kameň a dopadol blízko modliacej sa ženy. Správa obletela svet. Skutočnosť, že sa to stalo v oblasti zmiešaného oddelenia, ktorý je veľkou politickou témou v Izraeli i diaspóre, dala podnet k náboženským špekuláciám.
Oporná stena niekdajšieho herodovského chrámu, zničeného roku 70 n.l. rímskou armádou, je považovaná za najposvätnejšie miesto judaizmu. K udalosti došlo deň po pôste 9. avu, pripomínajúci zbúranie Chrámu. Jeruzalemský starosta Nir Barkat ešte ten deň vyhlásil za zázrak, že 79-ročná modliaca sa žena vyviazla bez zranení.
Arabská stanica, napojená na hnutie Hamas, mala ešte v ten istý deň o príčine jasno: stalo sa tak "v dôsledku pokračujúcich izraelských vykopávok".
Ochrana Západného múru
Prvým krokom bolo odstránenie kameňa za pomoci žeriavu a odvoz na podrobné preskúmanie. Zároveň Pamiatkový úrad vykonáva obhliadku ďalších častí Západného múru, pretože podobných puklín je v stene niekoľko. Archeológovia, prírodovedci a technici zatiaľ nemajú o príčine jasno, navyše tu mohlo ísť o súhru viacerých faktorov. Podozrenie padá na rastliny, vtáky, zrazenú vlhkosť aj dávnu technickú závadu.
Celý článok si môžete prečítať na ztis.cz
Zdroj: ztis.cz, 26.7.2018 (-rjw-)